Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Chwalimy się osiągnięciami naszych artystów!
data dodania:
17.11.2020
Każdą instytucję kultury tworzą ludzie, ich talenty, pasje i historie. Jesteśmy dumni z tego, że Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi mogą pochwalić się tak licznymi osiągnięciami.
Śpieszymy poinformować Państwa, że solistka łódzkiej opery – sopranistka Hanna Okońska – zdobyła srebrny medal w 5. edycji prestiżowego konkursu „Manhattan International Music Competition”. Komisja uzasadniła werdykt w następujący sposób:
„Komisja zgodnie stwierdziła, że Pani występy świadczą o niezwykłej muzykalności, nietuzinkowej interpretacji oraz warsztacie technicznym, które to cechy wyróżniają Panią w muzycznym świecie".
Nie sposób nie zgodzić się z jurorami! Serdecznie gratulujemy naszej solistce. To nie jest pierwsza nagroda śpiewaczki, ale jesteśmy pewni, że zdobędzie jeszcze dziesiątki medali i miejsc podium w swojej karierze.
_____

Nasza solistka i mezzosopranistka, Agnieszka Makówka, która kreowała inspirujące i silne postaci między innymi w takich dziełach jak Carmen czy Samson i Dalila (partie tytułowe) zaprezentowała swoje aktorskie umiejętności również w teatrze... dramatycznym. A był to konkretnie Teatr Mały w Łodzi, gdzie zadebiutowała w spektaklu Akompaniator. Zapraszamy do przeczytania recenzji z tego spektaklu:
w "Kalejdoskopie" oraz "Dzienniku Łódzkim".
____

Konrad Boniński
– pierwszy trębacz orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi, adiunkt doktor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi – od wielu lat jest nauczycielem w klasie trąbki OSM I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Konrad Boniński prowadzi aktywną działalność koncertową zarówno w charakterze solisty jak i kameralisty. Współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami. Jest pomysłodawcą i założycielem „Brass Trio Łódź”. Na swoim koncie ma nagrania do filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Jest jurorem konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Prawykonawca wielu utworów kompozytorów muzyki współczesnej, które w większości są mu dedykowane.
W sierpniu 2020 roku Konrad Boniński został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W najbliższym czasie ukaże się jego najnowsza płyta Colours of Trumpet.
____

Tomasz Jagoda, puzonista Teatru Wielkiego w Łodzi, który – jak sam mówi – komponuje i aranżuje „od zawsze”, skomponował ostatnio muzykę do filmu Lato w Byszewach (adaptacja powieści J. Iwaszkiewicza Panny z Wilka). Jako muzyk i aranżer współpracuje z wieloma zespołami scen polskich i zagranicznych. Na koncie ma wiele nagrań telewizyjnych, studyjnych, aranżacji, produkcji muzycznych i występów live. Komponuje muzykę do filmów, spotów reklamowych i aranżacje na cały wachlarz obsady wykonawczej. Przygotowuje partytury i nuty na głosy orkiestrowe. W swoim dorobku ma również muzykę do gier komputerowych.

Zamieszczamy link do playlisty z muzyką z filmu: KLIK
____

Tymczasem pierwsza flecistka Teatru Wielkiego w Łodzi, Olga Leonkiewicz, już po raz drugi dostała nagrodę dla najlepszej flecistki z Polski na Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie. Co więcej, Olga Leonkiewicz – w tandemie z pianistką Kingą Firlej-Kubicą – wydała już swoją drugą płytę Amerykańska muzyka na flet i fortepian. Artystki zaprezentowały na płycie swoje interpretacje kompozycji m.in. T.E. Burtona i L. Liebermanna.

Zachęcamy do kupna płyty: KLIK.
____

Jan Pawlak – perkusista Teatru Wielkiego w Łodzi i wibrafonista jazzowy z wykształcenia – w ramach stypendium #KulturawSieci realizuje właśnie projekt Grajmy Razem, w którym opowiada o świecie perkusji, a w szczególności o instrumentach sztabkowych.
Zapraszamy Państwa do śledzenia kanału na YT: Grajmy Razem Janek Pawlak.

Dzięki stypendium dla artystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019) Jan Pawlak napisał też książkę z kompozycjami dla młodego perkusisty z akompaniamentem nauczyciela. Od wielu lat gra perkusyjne koncerty edukacyjne dla różnych grup wiekowych (do tej pory w ponad 300 szkołach), grając na instrumentach perkusyjnych akustycznych, elektronicznych, solo i w duecie.
Razem z polskim trębaczem jazzowym Piotrem Damasiewiczem tworzy bardzo dobrze przyjmowany przez publiczność na koncertach energetyczny duet. Muzyków posłuchać możecie na ich w całości improwizowanej płycie The Stream od Moody.
W wakacje skonstruował własny wibrafon, który służy mu do nagrań w nietypowych miejscach, jak np. sztolnia czy plaża. Zachęcamy Państwa do zajrzenia na: KLIK.

Serdecznie gratulujemy naszym artystom!
____

Zdjęcia:
Hanna Okońska, fot. Ewa Ryszkowska
Agnieszka Makówka, fot. Filip Marszał
Konrad Boniński, fot. HaWa
Tomasz Jagoda, fot. archiwum prywatne artysty
Olga Leonkiewicz, fot. archiwum prywatne artystki
Jan Pawlak, fot. HaWa
Odznaczenia i płyty Konrada Banińskiego, fot. Joanna Miklaszewska
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net