Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Zmarł Maestro Gabriel Chmura
data dodania:
19.11.2020
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Wybitnego Dyrygenta, dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu Maestro Gabriela Chmury. Człowieka o niezwykłej osobowości, wielkiego duchem i czynem, wspaniałego Artysty i Człowieka. Maestro Gabriel Chmura nie ustawał w propagowaniu za granicą twórczości polskich kompozytorów, a dzieła którymi dyrygował nabierały szczególnego blasku i muzycznego mistrzostwa.
Rodzinie i Bliskim Maestro Gabriela Chmury oraz wszystkim pracownikom Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu składamy wyrazy współczucia.
Gabriel Chmura (1946-2020) – jeden z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, zdobywca m. in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Maestro Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami różnych kontynentów, takimi jak Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo. Sprawował kierownictwo artystyczne nad znakomitymi zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych – był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007). A od roku 2012 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania po przeszło stu latach nieobecność na polskich scenach Śpiewaków norymberskich R. Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad Faustem Gounoda, Macbethem Verdiego, Jenůfą Janáčka, Don Giovannim i Czarodziejskim fletem Mozarta. Ostatni koncert, który poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października 2020.
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net