Aktualności

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Menu lewe

 
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst

Aktualności

Odszedł Wojciech Misiuro

data dodania:
23.03.2023
Tancerz, mim i choreograf. W czasie swojej kariery artystycznej współpracował z instytucjami kultury na Pomorzu, we Wrocławiu i w Warszawie. Odszedł w środę, 22 marca 2023 roku, w wieku 71 lat.
Urodził się w Gdańsku i tam ukończył Studium Baletowe oraz Studia Pantomimy przy Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego. W 1967 roku związał się z Państwową Operą i Filharmonią Bałtycką. Tańczył również w Operze Wrocławskiej, Teatrze Henryka Tomaszewskiego i Teatrze Stu. W 1987 stworzył Teatr Ekspresji w Gdyni, w którym zrealizował m.in. spektakle: Umarli potrafią tańczyć, Dantończycy, ZUN, Pasja, Idole perwersji, Miasto mężczyzn. Współpracował także z teatrami we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Słupsku i Warszawie. W latach 1979-1982 był głównym choreografem stołecznego Teatru Narodowego. W kwietniu 2000 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej przygotował choreografię spektaklu The Music Programme Roxanny Panufnik, a w październiku 2000 - choreografię do opery Don Carlos Giuseppe Verdiego. W 2008 roku w Operze Bałtyckiej wraz z Jackiem Przybyłowiczem i Romanem Komassą stworzył trzyczęściowy spektakl Men's Dance.
W naszym Teatrze Wojciech Misiuro w 2000 roku zrealizował spektakl TRIADA Igora Strawińskiego: Król Edyp, Msza, Potop. Był też wielokrotnym uczestnikiem Łódzkich Spotkań Baletowych.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy wyrazy współczucia.


fot. Ch. Zieliński
Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Drzwi do kultury

design by fast4net
Zamknij