Spektakle
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

REQUIEM
Koncert

Kompozytor:
Giuseppe Verdi

Czas trwania:
ok. 1 h 40 min (bez przerwy)

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne:
Rafał Janiak

Koncepcja inscenizacyjna:
Tomasz ManGiuseppe Verdi - kompozytor kilkudziesięciu oper w tym takich hitów jak Traviata, Aida, Rigoletto czy Trubadur - prawie zupełnie nie próbował swoich sił w komponowaniu poza operą.  Jednak śmierć wybitnego poety włoskiego Alessandro Manzoniego, prywatnie przyjaciela Verdiego, tak bardzo poruszyła kompozytora, że postanowił uczcić jego pamięć pisząc właśnie Messa da Requiem (tak brzmi pełny tytuł). Dzieło Verdiego mimo, że wyrosło na gruncie chrześcijańskich idei i symboli, nie jest typową mszą żałobną w liturgicznym rozumieniu. Utwór powstał spontanicznie, jest wyrazem smutku i żalu po śmierci przyjaciela, smutku tak wielkiego, że Verdi nie był w stanie uczestniczyć w pogrzebie poety. Temu przejmującemu uczuciu Requiem zawdzięcza intensywną siłę oddziaływania na słuchacza, a szczerość emocji jakie towarzyszyły kompozytorowi podczas tworzenia, do dziś możemy usłyszeć w każdym takcie zagranym przez orkiestrę i w każdej zaśpiewanej nucie. 
 
Wysłuchanie tego pięknego utworu proponujemy Państwu 2 kwietnia 2023 roku - w Niedzielę Palmową o godz. 19:00 - w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka. A ponieważ ta data to również rocznica śmierci wielkiego Polaka Jana Pawła II, to właśnie jego pamięci poświęcamy wykonanie tego poruszającego dzieła. Okres Świąt Wielkanocnych to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem i sensem życia, wspomnijmy zatem-jak sam Mistrz Verdi - wszystkich naszych przyjaciół i bliskich, których zabraknie przy wielkanocnym stole. 
 
Brahms uznał kompozycję Verdiego za dzieło geniusza, warto więc posłuchać i choć na chwilę oddać się refleksji. Zapraszamy!
 
Bilety:

Strefa I
70/60zł

Strefa II
65/55zł

Strefa III
50/40zł

Strefa IV
35/30zł

Joanna Woś (02.04.2023)

Agnieszka Makówka  (02.04.2023)

Dominik Sutowicz (02.04.2023)

Grzegorz Szostak (02.04.2023)Dyrygent Rafał Janiak (02.04.2023)

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net