Spektakle w sezonie 2022/23
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst
Terminy:

XXVI ŁSB / WIECZÓR Z NEDERLANDS DANS THEATER
Zespół:
Nederlands Dans Theater

Balet

Choreografia:
Jiří Kylián („Gods and Dogs"); Crystal Pite & Simon Mcburney („Figures in extinction [1.0]"); Gabriela Carrizo („La Ruta")

Czas trwania:
ok. 90 min (2 przerwy)

Realizatorzy:
Gods and Dogs
:

choreografia i scenografia:
Jiří Kylián

inscenizacja:
Gerald Tibbs

muzyka:
Jiří Kylián (koncepcja), Dirk Haubrich, Ludwig van Beethoven

światła:
Kees Tjebbes

kostiumy:
Joke Visser

projekcje filmowe:
Tatsuo Unemi, Daniel Bisig


:

Figures in Extinction [1]
:

choreografia:
Crystal Pite & Simon Mcburney

asystenci choreografów z NDT:
Lucas Crandall, Ander Zabala

muzyka:
Nowa kompozycja Owena Beltona

dźwięk:
Benjamin Grant

światła:
Tom Visser

projekt sceniczny:
Jay Gower Taylor

horyzont:
Jay Gower Taylor and Tom Visser

kostiumy:
Nancy Bryant

reżyseria lalek:
Toby Sedgwick

projekt i wykonanie lalek:
Jochen Lange

edycja video:
Ennya Larmit

starszy producent Complicité:
Tim Bell


:

La Ruta
:

Reżyseria:
Gabriela Carrizo

Kreacja i wykonanie:
 Chloé Albaret, Alexander Andison, Thalia Crymble, César Faria Fernandes, Scott Fowler, Surimu Fukushi, Boston Gallacher, Charlie Skuy, Yukino Takaura

Asystent artystyczny:
Louis-Clement da Costa

Asystent NDT:
Francesca Caroti

Muzyka:
Raphaëlle Latini, Leopold Stokowski, Houston Symphony Orchestra- Eternal Memory (Adagio). (P) 1994 Capitol Records, LLC

Muzyka oryginalna:
Nowa kompozycja Raphaëlle’a Latini

Światła:
Tom Visser

Scenografia:
Amber Vandenhoeck

Kostiumy:
Gabriela Carrizo, Yolanda Klompstra, Isabel Blokland

Premiera światowa:
Piątek 6 maja, 2022 Amare, Haga

Czas trwania:
35 minutGods and Dogs to setna choreografia Jiříego Kyliána stworzona dla NDT. Ten tajemniczy balet realizowany przez Mistrza wizualizuje cienką granicę między normalnością i nienormalnością lub jak mówił sam choreograf: Z pewnością żaden pozytywny rozwój nie może zostać osiągnięty bez pomocy zdrowej porcji szaleństwa. Gods and Dogs nazywany jest „dziełem niedokończonym”, nawiązując do fascynacji Kyliana, pięknem tego co w życiu pozostaje niekompletne. Gods and Dogs zdobyło nagrodę Dutch Swan Award za „Najbardziej imponującą produkcję taneczną 2009”.Taniec w Figures in extinction [1.0] przywraca uczucia, których nie chcemy czuć. Wspaniałe oświetlenie i hipnotyzujące efekty wizualne i dźwiękowe przenoszą nas z pomarańczowo-czerwonej tundry do lodowego krajobrazu.
Trouw ****
Zwiastun z próby:
 


Choreografka współpracująca z NDT - Crystal Pite (Kanada), jest bardzo pożądanym głosem w tańcu. Jej porywające prace  przedstawiają złożoność i człowieczeństwo naszego pokolenia w charakterystycznym tonie, bogatym w wyobraźnię i inteligencję. W 2002 roku choreografka i tancerka założyła firmę Kidd Pivot, której imię  - częściowo banita, częściowo technika baletowa – uosabia jej własną równowagę „bezmyślności i rygoru”. Jako choreografka, Pite jest twórczynią obrazów, która realizuje rzadko spotykane, wyróżniające się dzieła, stawia na hybrydę  tańca i teatru. Dzięki wirtuozowskiej poezji jej choreografii zawsze potrafi odnaleźć człowieczeństwo i stworzyć przestrzeń i muzykalność w odważnych, bogatych partyturach. NDT jest bardzo podekscytowane prezentacją kolejnej światowej premiery Pite, której twórczość przemawia do publiczności na całym świecie.

Nederlands Dans Theater i Complicité prezentują nową pracę Crystal Pite we współpracy z Dyrektorem Artystycznym Complicité Simonem McBurneyem. Jest to pierwszy spektakl w tryptyku współpracy tych dwóch światowej sławy artystów, który zostanie zaprezentowany w latach 2022-2025. Complicité to międzynarodowy teatr objazdowy z siedzibą w Londynie. Tworzy wykorzystując różne formy sztuki, wierząc, że teatr, taniec, opera, film, instalacja, publikacje i sztuki partycypacyjne mogą być miejscami zbiorowego aktu wyobraźni. Założona w 1983 roku grupa teatralna zdobyła ponad 50 najważniejszych nagród teatralnych na całym świecie. To pierwsza koprodukcja NDT z Complicité.


La Ruta

Bardzo ciężko jest zarządzać sobą we śnie, ponieważ kiedy podejmujesz decyzje, budzisz się. Kiedy przejmujesz kontrolę nad snem, orientujesz się że śpisz. Właśnie dlatego, żeby śnić musisz być bezbronny.
T. Currentzis
Zwiastun z próby:
 

 
Gabriela Carrizo (Argentyna) zaciera granice między tańcem a teatrem w dramatycznie napędzanych pracach, osadzonych w eksploracji ludzkich doświadczeń. Jako choreografka tworzy nastrojowe, kinowe prace, które oferują wykonawcom przestrzeń do eksploracji rzeczywistych sytuacji, emocji i spotkań. Wspólnie z Franckiem Chartierem, Carrizo założyła w 2000 roku kolektyw Peeping Tom z siedzibą w Brukseli. Opisując swoją pracę, mówi: „Ciągle staram się szukać nowych perspektyw, aby uwidocznić równoległy świat mentalny; świat, w którym hiper indywidualne lęki, ucisk, fantazje i konstrukcje myślowe postaci i artystów zmieniają się w regularną relację społeczną”. Ta premiera światowa będzie jej drugim i długo oczekiwanym nowym dziełem dla NDT 1.
Alexander Andison

Fay van Baar

Anna Bekirova

Jon Bond 

Conner Bormann

Pamela Campos

Emmitt Cawley

Isla Clarke

Thalia Crymble

Donnie Duncan Jr.

César Faria Fernandes

Scott Fowler

Surimu Fukushi

Boston Gallacher

Aram Hasler

Rebecca Horner

Nicole Ishimaru

Chuck Jones

Genevieve O'Keeffe

Kele Roberson

Charlie Skuy

Yukino Takaura

Luca Tessarini

Lea Ved

Theophilus Vesely

Tess Voelker

Jianhui Wang

Nicole Ward


Do góry

Przejdź na stronę: EdukacjaPrzejdź na stronę: Wirtualny spacer po Teatrze WielkimPrzejdź na stronę: Galeria plakatuPrzejdź na stronę: Galeria plakatu

design by fast4net